Перущица


Местоположение - Перущица



Градът е един от символите на Априлската епопея през 1876 г., чиято подготовка започва още в зората на Възраждането и предопределя края на петвековното османско робство. Разположен е в Горнотракийската низина, в северното подножие на родопския рид Чернатица.
В землището му има останки от тракийско и римско време, а върху стръмните скали южно от града има руини от средновековна българска крепост - Перистица, за която се предполага, че е дала името на днешния град, който е наследник на славянския град Драговец. По време на Възраждането селището е средище на оживена книжовно-просветителска дейност. Построени са църква, прочутото Даново училище – едно от първите смесени училища у нас, в което първи учител бил бележитият възрожденец Христо Г. Данов, основан е революционен комитет от най-святата личност в българската история Васил Левски, който подготвя масовото участие на перущенци в Априлското въстание. След жестокото му потушаване селището е опожарено, избити са стотици мъже, жени и деца, както и водачите на въстанието. По време на клането и пожарите много мъже убиват семействата си, за да им спестят гаврите на башибозуците. Поетът Иван Вазов е увековечил подвига на един от тях – обикновения обущар Кочо Чистеменски, превърнал се в култова фигура в националното самосъзнание на българите.
Забележителности
Градски исторически музей.
Църква ”Св. Архангели Гавраил и Михаил”, където перущенци до последно се сражават с турците и където са погребани костите на загиналите.
Паметници на мъченически загиналите априлци.
Дановото училище.
Червената черква в квартал Пастуша (VI-VII век). Тя е единствен съхранен пример на централната схема в раннохристиянската архитектура по нашите земи.


Исторически музейПаметникът на АприлциЧервената църква