Добрич


Местоположение - Добрич



Добрич е разположен в Добруджанското плато, по двата бряга на малката Добричка река (Канлъдере). Територията му е част от Дунавската хълмиста равнина. До граничния пункт с Румъния – Йовково, разстоянието е само 37 км.
На територията на град Добрич са открити археологически останки от времето на античността и ранното средновековие. Опустошителните нашествия на печенеги от първата третина на ХI век обезлюдяват вътрешността на Добруджа и животът в селищата замира през целия период на Второто българско царство.
Съвременният град възниква през XV в. като кръстопътен център на богата селскостопанска област. Оттук минават пътища от Дунав за Черно море и от Източна Европа за вътрешността на Балканския полуостров. До 1882 г. се нарича Хаджиоглу Пазарджик, по името на богат търговец, който построил тук голям хан. Неофициално бил известен като Курускеля (сухо пристанище). След освобождаването му от османско владичество е преименуван в Добрич, на името на добруджанския владетел Добротица. По-късно няколко десетилетия (от 1949 г. до 1991) носи името на съветския маршал Толбухин. През 1990 г. с президентски указ е възстановено старото му име Добрич.
На развитието на града през първите десетилетия на ХХ век се отразяват политическите превратности в резултат на водените от България три поредни войни - Балканската (1912), Междусъюзническата (1913) и Първата световна (1914-1918). След двете румънски окупации Добрич окончателно е върнат на България през 1940 г., когато е подписана Крайовската спогодба. На 25 септември 1940 г. българската армия влиза в Добрич и оттогава тази дата е официален празник на града.
Забележителности
Обектите на Регионалния исторически музей:
•Архитектурно-етнографски музей на открито ”Старият Добрич”, в който има действащи автентични възрожденски работилнички за художествени занаяти - плетачество, дървостругарство, златарство, терзийство и др. На територията му действат геврекчийница, бозаджийница, кафене. Тук се намира и часовниковата кула, издигната още през ХVIII в. и заемала столетия наред важно място в стопанския и в обществения живот на Добрич.
•Музей ”Нова и най-нова история”.
•Музей ”Природата на Добруджа” в градския парк ”Св. Георги”.
•Иконна зала в Художествената галерия, която съхранява реликви - част от националното ни иконно богатство.
•Етнографска къща (1861), обявена за архитектурен паметник на културата. В помещенията й е подредена експозиция ”Добруджански народен бит и старинни български накити”.
•Дом-паметник с литературен музей и къща музей ”Йордан Йовков”, посветен на класика на българската литература Йордан Йовков, чието творчество е тясно свързано с Добрич. Музеят е включен в 100-те национални туристически обекта на България.
•Къща музей на голямата българска актриса Адриана Будевска.
•Храм ”Св. Георги”, построен през 1843 г., опожарен по време на Кримската война (1853-1856) и възстановен през 1868 г.
•Мемориален комплекс ”Военно гробище”.
Паметници на монументално-декоративното изкуство - на Йордан Йовков, войводата Стефан Караджа, болярина Добротица, Св. Кирил и Методий, Христо Ботев, мемориален комплекс, посветен на хан Аспарух - основателя на българската държава,
Художествена галерия, която е със статут на градски музей на изкуствата. Помещава се в една от най-представителните сгради - архитектурен паметник, строена през 30-те години на ХХ век. Притежава богат художествен фонд - над 3200 творби.
Римска баня и археологическа сбирка в Добрич, които разкриват богатото наследство от трако-римската епоха.
Градски парк ”Св. Георги” - един от най-старите паркове в страната, създаден през 1867 г., обявен за паметник на културата.
Новоизграден Център за защита на природата и животните (зоопарк), създаден по българо-швейцарски проект, с обща площ 160 декара. Едни от акцентите на зоопарка са репродукцията и реинтродукцията на редки и застрашени от изчезване видове животни.
Парк Кобаклъка (Дъбовете) на 4 км от Добрич, който обхваща 3700 дка естествена дъбова гора и е любимо място за отдих на добричлии.
Местността Ботевска гора на 16 км югозападно от града с язовир, предлагаща много добри условия за плаж, водни спортове, воден туризъм, риболов.
Батовската долина на 26 км югоизточно от Добрич, подходяща за къмпиране и туризъм.