Пещера Утробата


Местоположение - Ненково



Съоръжение от времето на траките, открито през април 2001г. Намира  се на 20 км. от гр. Кърджали, в безлюдно място високо в планината над хижа \"Боровица\", в скалистата местност Тангардък кая.

В околността се развиват едни от най-големите комплекси на скални тракийски ниши в Източните Родопи.

Входа е оформен като вулва. Навътре се развива пещера, дълбока 22 м. Първоначално кухината е била карстова и дълбока едва 16 м. Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените, на която непрекъснато се стича вода.

Във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матката. Височината на дупката е 3 метра, а ширината - около 2.50 м, като вътре прониква достатъчно светлина.

Цялата пещера е оформена като женски полов орган и отговаря напълно на описаните от известния траколог проф. Александър Фол пещери-утроби.

Точно на обяд, през нарочно изсечен процеп на тавана, във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода. Образува се идеално оформен слънчев фалос, който постепенно се увеличава и устремява към олтара-матка. Но само през определено време на годината, когато слънцето се намира ниско на север, той може да е достатъчно дълъг, за да оплоди символично утробата. Според изчисленията това са месеците януари - февруари.

В този храм се осъществявала кулминацията на орфическите вярвания. Удобен е за посещение и е влючен в разширените маршрути при посещения в региона.